frensia logo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.

Follow us

Frensia

  /  Tajomstvá obrej merino vlny   /  Ako sa starať o frensia obrie merino deky?

Ako sa starať o frensia obrie merino deky?

 

Naše frensia merino deky sú s láskou ručne pletené z jemnej merino vlny pochádzajúcej priamo z našej Európy. Tvoríme zo 100% prírodnej nespradenej priadze bez umelých prídavkov, ktorá pochádza zo špeciálne šlachtených európskych ovečiek. Každý jeden kus je jedinečný originál. To znamená, že nemôžte mať ten istý #frensiamerino produkt ako Váš „sused“. A aké sú hlavné pravidlá údržby? Dočítate sa ďalej.

 

Výrobky jemné a citlivé. Také sú naše merino diela. A preto nikdy nezabúdajte na primárne pravidlo všeobecnej údržby. Ak ste sa rozhodli frensia ovečku vlastniť, JE POTREBNÉ SA O ŇU STARAŤ. Ona sa vám  však potom svojou krásou odvďačí.☺ ♡

 

Ale poďme trošku konkrétnejšie…

 

O merine na rovinu..

Frensia deky, vankúše či peliešky sú iné ako bežné všakovaké bytové doplnky. Vyrábame ich z prírodnej česanej obro-vlny. Česanec pozostáva z veľkého zhluku jemných vlákien (najdlhšie vlákna môžu merať aj 6-8 cm!!), ktoré nie je ťažké od seba oddeľovať, keďže nie sú spriadané. A tu máme hlavný dôvod, prečo si na ovečky treba dávať pozor. Jej nespradenosť dodáva produktom vlastnosť nadýchaného obláčku, no o to citlivejšie je potrebné s nimi zaobchádzať.

Z diek sa môžu vlákna uvoľňovať

Túto vlastnosť, bohužiaľ, nemáme ako ovplyvniť. Táto vlna nie je pevne točená ako klasická úzka vlna, ale je “nadýchaná”. Z tohto dôvodu je to jej prirodzená vlastnosť, s ktorou nemôžeme nič robiť. Merino obria deka, ktorá vlákna nezanecháva, je pravdepodobne vyrobená z umelých vlákien. S takýmto materiálom však nepracujeme.

Plstnatenie a vytváranie žmolkov je prirodzený jav merino česancov. Deky nemajú radi veľké otieranie o drsnejšie plochy, zádrapy a taktiež je dobré sa pri ich používaní vyhýbať ostrým predmetom, ktoré by mohli jemné vlákna vyťahovať a žmolkavieť. Nebojte sa však. Časom a používaním sa  deka povrchovo fixuje a vlákien bude zanechávať čoraz menej!

 

Ako bojovať proti žmolkom?

Žmolky na deke vznikajú prirodzene. Ako na svetri, tak i na deke. Ale kto by ich mal znášať, keď to potom tak nepekne vyzerá! Preto pamätajte. Keď sa žmolok vytvorí, nečakajte a hneď ho odstráňte!! Buď jemným potiahnutím/odtrhnutím alebo odstrihnutím. Miesto potom naspäť zahľaďte. Nečakajte kým sa vám žmolky nazhromaždia!! Priebežná starostlivosť v tejto podobe Vám zaručí stálu peknotu deky.

Pravidlá čistenia diek a výrobkov z merino vlny:

  • Na celkové vyčistenie odporúčame využívať chemické čistenie (dry clean).
  • V prípade, že nejaké miesto na deke umažete, nečakajte a nezaschnutú škvrnu dajte ihneď pod prúd studenej vody.  Mokré miesto môžte jemne vyžmýkať a dať “vypiť” ostatkovú vodu medzi dva uteráky. Potom nechajte vyschnúť na vzduchu bez použitia vyhrievacieho telesa.
  • Vyvarujte sa používaniu zbytočných chemických prostriedkov. Stačí voda, prípadne jemné mydlo.
  • Merino produkt sa nemôže prať v práčke – stratil by svoju vlastnosť nadýchaného obláčku.
  • Taktiež je dobré ju občas len tak jemne povytriasať od nechcených suchých nečistôt a prachu.

 

Asi som sa veľmi rozpísala, no pre vašu spokojnosť a dobrú informovanosť sa riadim heslom VIAC JE VIAC.?Prajem vám krásne spolunažívanie s vašou frensia ovečkou. Nech vám zútuľňujú vašu domovinu.♡

 

P.S. Odpusťte mi používanie veľkého množstva výstražnej diakritiky v tomto článku, no naozaj túžim po tom, aby vám vaše dečky slúžili a ľúbili sa aj po rokoch používania.??Zanedbať ich je „hriechom“.

Post a Comment