frensia logo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.

Follow us

Frensia

  /  Tajomstvá obrej merino deky   /  O merino vlne a jej mega vlastnostiach.

O merino vlne a jej mega vlastnostiach.

 

Čo je podľa mňa najlepšia vlastnosť merino vlny? Čo to vlastne tá merino vlna je a prečo je taká vzácna? Toto a ešte viac sa dozviete tu.♡

V prvom rade. Merino je druh ovce, ktorá pravdepodobne pochádza zo severnej Afriky. Z tadiaľ sa merino ovečky v stredoveku dostali do Španielska, kde boli ďalej šľachtené. Dominantné postavenie v súčasnosti majú v Austrálií a na Novom Zélande, a preto sú aj dané oblasti najväčším producentom merino vlny na svete.

 

Merino vlnu sa nedá napodobniť. Nie je možné ju umelo vytvoriť a jej vlastnosti sa nedajú len tak ľahko nahradiť.

 

Tento druh oviec je ekonomicky veľmi významné plemeno. Je špecifické svojou veľmi jemnou vlnou, ktorú len tak hocijaká ovečka iného plemena nemá. Moja úplne najobľúbenejšia vlastnosť tohto zázraku prírody je, že okrem všetkého je pravá prírodná merino vlna ekologicky čistá – nezaťažuje naše životné prostredie a je biologicky odbúrateľná. Faktom je, že keby sme ju chceli skompostovať, v pôde sa dokáže rozložiť už za niekoľko rokov. (Niekto udáva i niekoľko mesiacov) – No čo, vyskúšame to?? Ešte k tomu sa počas rozkladania uvoľňujú do pôdy hodnotné živiny.

Hrejivosť

Merino vlna veľmi dobré zachytáva teplo tvorené produkovateľom. Môže za to štruktúra dutých vlákien, ktoré nie sú rovné, ako pri polyestere, ale majú výčlenky/vačky. Tie teplo dobre zachytávajú. Hreje aj vtedy, keď je vlhká.

 

V zime hreje a v lete vie ochladiť

Dôležitá vlastnosť tejto vlny je aj to, že udržuje vhodnú mikroklímu. Reguluje vlhkosť, dýcha a nedochádza tak k prehrievaniu. Veľmi dobre absorbuje vlhkosť, vďaka čomu vie v teple chladiť. Má schopnosť absorbovať pot a vlhkosť (absorbácia vlhkosti v priemere až 30% svojho objemu – oveľa viac, než je schopný polyester) a následne ju uvoľňovať do ovzdušia. Vlhkosť vo vlne sa rýchlo zahreje a vyparuje. Nedochádza tak ku nepríjemnému chladivému pocitu pri potení.

 

Antibakteriálnosť, nezapácha

Baktérie sa veľmi dobre rozmnožujú na vláknach dokonale rovných, ktoré májú napríklad umelé polyesterové materiály. Vďaka nerovnomernému vláknu merina sa baktérie na vlne nedokážu dobre udržať.  Taktiež nemajú dobrú výživu z potu človeka. Jednoducho to pre ne nie je vhodné prostredie na zakladanie svojich bakteriálnych rodiniek. Práve kvôli tomu sa vie merino vlna dobre udržať v dlhodobom nezapáchajúcom stave.

 

Priedušnosť  

Merino vlna je priedušná. Pri nej nemáte lepkavý pocit nečistoty. Práve preto sa veľmi často používa na výrobu prvotriedneho športového oblečenia.

 

Vysoká UV ochrana, ohňuvzdornosť, hypoalergénnosť,samočistiaca schopnosť..

Ako som už spomínala, v merine sa mikroorganizmom jednoducho nedarí. Eliminuje ich. Taktiež obsahuje lanolín, čo je tuk z ovčej vlny. Ten chráni výrobky pred znečisteniami a do istej mieri odpudzuje špinu.

 

Merino vlna pozostáva z jemných vlákien, ktorých jednotlivá dĺžka môže dosahovať až 8 cm. Merino vlnu poznáme spracovávanú v rôznych formách. Môže byť spriadaná, česaná, predpratá, „krútená“, plstená, v raw podobe… My na naše produkty používame česanú vlnu, aby boli deky nadýchané, najjemnejšie a najmäkkšie. Samozrejme to obnáša povinnosť citlivejšieho zaobchádzania, keďže vlna nie je „fixovaná“ pradením  či predpraním.. O dekovskej starostlivosti vám však napíšem neskôr. V ďalšom článku.☺ ♡

Comments

  • Natali
    reply

    Dobry den, aka je spotreba na deku 90×170cm cca? Dakujem

    9. februára 2019

Post a Comment